وبلاگ

مقالات سایت
لمبه چیست؟

لمبه چیست؟

12 آوریل 2022

لمبه را با هر چوبی می‌توانید بسازید و محدودیتی در این کار ندارد؛ اما نکته‌ای که مهم هست، هزینه چوب برای ساخت لمبه است. در ایران و دیگر کشورها از چوب درخت کاج برای ساخت لمبه استفاده می‌شود. چوب‌هایی مانند نراد، یولکا و ساسنا… یا همان چوب‌های موسوم به روسی، از جمله چوب‌های مناسب برای ساخت لمبه هستند.
الوارهای چوب کاج در ضخامت‌های مورد نظر برش می‌شود و با استفاده از دستگاه مولدر، شیار و زبانه مورد نظر در دو طرف ورق لمبه ایجاد می‌شود. با توجه به اینکه الوارهای وارداتی از کشور روسیه معمولاً ۶ متری هستند، معمولاً لمبه ها به صورت ورق‌های ۶ متری و در عرض دلخواه تولید می‌شوند.
عرض لمبه های استاندارد ۱۲ سانتی متر پشت در پشت و ۱۰ سانتی متر سطح نما است. ۲ سانتی متر از این ۱۲ سانتی متر به‌عنوان زبانه (کلیک) در نظر گرفته می‌شود.
برخی مجموعه‌های خدماتی تولید کننده لمبه برای جلوگیری از تنش لمبه در اثر خشک شدن دو شیار در پشت آن ایجاد می‌کنند.
مطلب پیشنهادی:
انواع چوب‌های وارداتی روسی (نراد، یولکا، ساسنا) را بهتر بشناسید! چوب روسی ؟!
 

لمبه برای در چه قسمت‌هایی استفاده می‌شود؟

برای نصب لمبه محدودیتی ندارید، برخی با لمبه سقف را پوشش می‌دهند و برخی دیگر دیوار را پوشش می‌دهند. شما می‌توانید با توجه به فضای مورد نیاز و قابلیت‌هایی که لمبه دارد، از آن استفاده کنید. حتی برخی از لمبه برای پوشش کف هم استفاده می‌کنند. در این مورد باید لمبه های سفارشی و با ضخامت بالا بسازید تا تحمل وزن بالا را داشته باشند. البته چوب کاج در برابر رفت و آمد زیاد مقاومت خوبی ندارد و به مرور زمان از بین خواهد رفت.
 

رنگ مناسب لمبه چوبی چیست؟؟؟

معمولاً در صنعت چوب ایران از رنگ‌هایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی استر برای پوشش لمبه استفاده می‌شود؛ اما با توجه به ورود نسل جدید رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب، پیشنهاد ما استفاده از این رنگ‌ها هست.
اول: فضای سکونت خود را آلوده به مواد شیمیایی و سرطان‌زا نکنید.
دوم: زمان اجرای رنگ در روغن‌های گیاهی مخصوص چوب به‌مراتب سریع‌تر از رنگ‌های شیمیایی است.
سوم: هزینه اجرا تفاوت چندانی ندارد.
مطلب پیشنهادی؛
روغن گیاهی چوب چیست؟ + راهنمای خرید روغن گیاهی مخصوص چوب
 

ابعاد لمبه چگونه است؟

لمبه را در ابعاد و ضخامت مختلفی می‌توانید سفارش دهید. به‌عنوان مثال از ۸ میلی متر تا ۶۰ میلی متر…
یکی از پر کاربردترین ابعاد لمبه چوبی ابعاد ۱۲ * ۶۰۰ * ۱.۲ سانتی متر است. در این ابعاد عرض لمبه ۱۲ سانتی متر است که ۱۰ سانتی متر مفید خواهد داشت و ۱۲ میلی متر هم ضخامت آن است و ۶۰۰ سانتی متر هم طول این ورق‌های چوبی هست. در این ابعاد کمترین تنش ایجاد می‌شود و حمل و نصب آن آسان‌تر است.
 

قیمت لمبه چوبی

در مورد قیمت لمبه چوبی با توجه به نوسانات شدید ارز نمی‌توان عدد دقیقی را اعلام نمود. در ((اردیبهشت ۹۷)) قیمت هر متر مربع لمبه بین ۷۰ تا ۸۵ هزار تومان است. امیدواریم تا سال بعد حسرت این روزها را نخوریم!
مطلب پیشنهادی:
معرفی انواع رنگ چوب و روش‌های رنگ کاری چوب
 

ابزار مورد نیاز برای نصب لمبه

برای نصب لمبه به ابزار زیادی احتیاج ندارید. یک فارسی بر برای برش لمبه، یک کمپرسور هوا و میخکوب برای میخ نمودن لمبه به دیوار یا زیر کار، یک اره چکشی برای برش لمبه و یک مداد روی گوشتان!
البته برای یک نصب اصولی و تمیز به ابزارهای دیگری هم نیاز پیدا خواهید کرد که با توجه به نوع پروژه قابل تهیه هستند. هدف از معرفی این ابزارها، سهولت در اجرای کار و نصب لمبه است.
 

زیر کار مورد نیاز برای نصب لمبه چیست؟

برای نصب لمبه باید زیر کار مناسب داشته باشید. با چیدن لمبه ها روی هم و کلیک شدن آن‌ها به یک سطح صاف و یکنواخت دست نخواهید یافت. باید حتماً لمبه چوبی را به دیوار یا سقف میخ کنید. استفاده از پیچ برای نصب لمبه مناسب نیست و در صورت نیاز به استفاده از پیچ، باید قبل از پیچ نمودن چوب، با استفاده از مته روی لمبه را سوراخ کنید تا چرخش پیچ روی چوب، باعث ایجاد ترک می‌شود.
در صورت وجود گچ در زیر کار لمبه، نصب آسانی خواهید داشت و به راحتی این کار انجام خواهد شد؛ اما در صورتی که زیر کار سیمانی داشته باشید، باید با استفاده از چوب‌های ۲*۳ زیر کار برای نصب لمبه را فراهم کنید.
البته بیشتر فروشنده‌های لمبه چوب زیر کار آن را هم موجود دارند و برای تهیه آن مشکلی نخواهید داشت.
مطلب پیشنهادی:
معرفی انواع چوب موجود در بازار ایران
 
در ادامه ایده های بیشتر از لمبه چوبی را مشاهده کنید:

نویسنده: